Afandu

Miasteczko Afandou

Znajduje się mniej niż 2 km od morza około 18,5 km na południe od miasta Rodos i liczy około 5500 mieszkańców. Wbudowane zostało wśród niskich gór i pagórków, jest niewidoczne od morza i stąd jego nazwa – „afantos”, co w języku greckim oznacza „niewidoczne”. Osadnicy wybrali to miejsce, aby chronić się przed najazdami piratów, co było bardzo częste kilka wieków temu. Jednakże właśnie to położenie sprawia, że ​​jest to jeden z najbardziej malowniczych krajobrazów na wyspie i przyciąga wielu turystów.

W mieście, można zwiedzić kościół Panaghia Katholiki, zbudowany na ruinach wczesnochrześcijańskiej bazyliki, której fundamenty są jeszcze widoczne. Kościół znajduje się obok głównego placu miasta i jest on podzielony na trzy nawy z kolumnami stylu jońskim. Według historii, była to pierwsza bazylika wybudowana w V wieku, ale została zniszczony przez trzęsienie ziemi, a następnie odbudowany ponownie. W VIII, wieku została ponownie zniszczona przez trzęsienie ziemi i przebudowany ponownie, zachowując swój kształt do dziś. Ołtarz wewnątrz kościoła datuje się na XIIw, słabo zachowane ze względu na wilgoć ale nadal widoczne freski,  na XIII i XIVw.  W kościele przechowywane są niewielkie zbiór ikon, świętych ksiąg, przedmiotów rytualnych, zdjęć i archiwa.

8 km na południowy zachód od wsi leży Seven Springs („Siedem Źródeł”), zalesiony teren, znany z naturalnych źródeł, które są również ujściem wody pitnej. Krajobraz jest fascynujący, pełen drzew, dzikiej przyrody, źródeł wody i jezior z małymi wodospadami. Przy okazji zwiedzania tego miejsa można skusić się się na lokalny obiad lub pyszną kawę w jednej z najbardziej malowniczych tawern i kawiarni na wyspie.

Warto również odwiedzić kamienny most na rzece Loutanis, około 4 km na południe od Afandou, na drodze do pięknej miejscowości Kolymbia. Droga do mostu zapewnia niesamowite widoki, pełne drzew i pięknych roślin.

Miasteczko jest spokojne, życie toczy się swoim rytmem. Jednym z najlepszych do odpoczynku miejsc jest główny plac, gdzie można usiąść z kawą i ciastkiem lub kolorowym koktajlem i obserwować jak spokojnie płynie tu czas.Miłośnicy dobrej kuchni również znajdą coś dla siebie. Jest tu wiele restauracji, tradycyjnych i współczesnych. Można znaleźć tu też dania kuchni włoskiej. Oczywiście we wszystkich tych miejscach posiłki są domowe. Znajdziemy też dużo barów, ale raczej nie żywych i głośnych, ale spokojnych. Jest tam też mały klub nocny, zaraz obok głównego placu. Wewnątrz wioski nie ma dużych hoteli, jednak są takie, które prowadzą rodziny tam mieszkające oraz apartamenty i mieszkania na wynajem.

Spacer z wioski na plażę zajmuje jakieś 25 minut, ale jeśli chcemy jechać pociągiem, odjeżdża on z Afandou co godzinę. Zaraz za wioską znajduje się jedyne na wyspie pole golfowe popularne zarówno wśród mieszkańców jak i turystów. Jest otwarte przez cały rok, ma 18 dołków, a sprzęt można wypożyczyć na miejscu.