Embonas

Piękna wioska Embonas położona jest 52 km na południowy zachód od miasta Rodos, około 450 metrów nad poziomem morza, u stóp Attavyros, najwyższego szczytu na wyspie – 1200 m n.p.m. W wiosce mieszka około 1200  mieszkańców, którzy zachowali tradycyjny styl życia i są znani na całej wyspie ze śpiewu, tańca i hucznie obchodzonych świąt. Poza tym , wieś słynie z dobrego wina, być może najlepszego na wyspie. Nazwa miejscowości pochodzi od  starego greckiego słowa „Ambon”, co oznacza „zbocze góry”.

Niedaleko wsi można zobaczyć piękny, pachnący las cyprysowy o powierzchni ponad 1,35 kilometrów kwadratowych, uznany przez państwo greckie za pomnik przyrody, ponieważ ma wielkie znaczenie naukowe odnośnie badania fauny i flory wyspy.

Drogą z Embonas można dojść do najwyższego szczytu wyspy Attavyros . Na szlaku widać ruiny świątyni Zeusa, która według mitu została zbudowany przez bohatera Athamenesa, założyciela starożytnego miasta Kamiris. Po drodze można nacieszyć oczy pięknym widokiem na prawie cały archipelag Dodekanezu.

Stara część wsi „Pano Horio” jest z pewnością warta odwiedzenia ze względu na malownicze wąskie, brukowane uliczki, wzdłuż których ciągną się rzędy małych bielonych domków. Warto tu odwiedzić kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny z ikoną rzeźbioną w drewnie.

Nie przegap także słynnych winnic „Emery”, znajdujących się na obrzeżach miejscowości i skorzystaj z okazji do zwiedzenia tego miejsca, ponieważ właściciele bardzo chętnie dzielą się swoim doświadczeniem a także efektami swojej pracy, dzięki czemu można posmakować trunków wytwarzanych w każdej z nich.

7 km na południowy wschód od Embonas znajduje się Artamitis, gdzie warto zobaczyć unikalne niedawno odrestaurowane ikony.

W miejscowości można odwiedzić Muzeum Ludowe  mieszczące się w tradycyjnym domu ofiarowanym przez poetę Ioannisa Konstanakisa, który pochodzi ze tej wsi. Zobaczysz, jak wyglądało gospodarstwo domowe w dawnych czasach, jakich używano narzędzi rolniczych a także pamiątki i osobiste przedmioty poety.

Miejscowość przyciąga wielu turystów, zwłaszcza w letnie sierpniowe wieczory,ponieważ w drugim tygodniu sierpnia rozpoczyna się festiwal wina, tradycyjnej muzyki i tradycyjnych tańców ludowych. W ramach tego święta odbywają się różne wydarzenia kulturalne, takie jak przedstawienia teatralne, wystawy sztuki i rynek z tradycyjnymi lokalnymi produktami. W tych dniach, oprócz innych przysmaków, zwiedzający będą mieli okazję skosztować lokalnych „matsokofti”.

Największa lokalna religijne święto „Panighyri” odbywa się 15 sierpnia, kiedy świętuje się Wniebowzięcie. Do Embonas łatwo jest się dostać autobusem, który kursuje regularnie, samochodem i motocyklem.