Kattavia

Kattavia jest piękną wsią położoną nieco dalej na południowym krańcu wyspy, około 83 km na południowy zachód od miasta Rodos. Wioska znajduje się w centrum bardzo żyznej równiny i jest głównym dostawcą produktów rolnych dla mieszkańców wyspy.
Aby znaleźć tu apartamenty należy zarezerwować je dużo wcześniej, ponieważ pokoje są prawie zawsze zajmowane przez windsurferów, którzy trenują w pobliskiej plaży Prassonissi. Miejscowość oferuje dobre, domowe jedzenie i miłą atmosferę w tradycyjnych tawernach, specjalizująca się w daniach z lokalnej kuchni, a wraz z nim wspaniałe wina. Warto zatrzymać się na chwilę, by napić się kawy w jednej z tradycyjnych kawiarni i przypatrzeć się wsi, pełnej ciszy i spokoju, z dala od lęku i życia w mieście.
Spacerując wokół wioski warto obejrzeć tradycyjne budynki, wąskie uliczki i podziwiać lokalną i tradycyjną architekturę, która jest bardzo dobrze zachowana. Zwiedzanie należy zacząć od zabytków sakralnych, warto również odwiedzić kościoły, przede wszystkim cerkiew z 1800 roku z charakterystyczną architekturą dawnego Dodekanezu wraz z ikonami wyrzeźbionymi w drewnie oraz Kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Celestial Voyage (znany jako „Panaghia Katholiki”), w budynku pochodzącym z roku 900, który zawiera kilka elementów architektonicznych starszego, później przebudowanego kościoła. Warto również odwiedzić klasztor Agios Georgios Klasztor proroka Eliasza Aghios Menas z 1800 roku i Aghios Panteleimonas z 1900. Większość wszystkich klasztorów zbudowana została na miejscu starszego klasztoru, którego historia sięga wczesnych chrześcijańskich, bizantyjskiej i post-bystantiska okresów. Jeden z młodszych kościołów, które są również warte zobaczenia, to kościoł św Piotra Marka, zbudowany podczas włoskiej dominacji.

Wakacje w Grecji nie mogą obyć się bez wycieczki w to miejsce. Warto podziwiać także krajobraz tego urokliwego miejsca, ukrytego przed widokiem od strony morza serią pagórków i wzgórz.
Dla dla wielbicieli wędrówek Kattavia oferuje wąskie ścieżki i dróżki wśród pól, które zmieniają kolory w zależności od pory roku. tworząc prawdziwie idylliczną scenerię, idealną do robienia pamiątkowych zdjęć.
Kattavia jest na pewno warta odwiedzenia, głównie ze względu na dla jego harmonię połączenia historii i tradycji z życiem codziennym.

Zaledwie 9 km od Kattavia leży Prassonissi, mekka windsurferów, gdzie przybywają licznie korzystać z lokalnie wiejących wiatrów i ciepłego morza.