Kremasti

Rodos co warto zobaczyć?

Kremasti to miasteczko położone 12 kilometrów na zachód od miasta Rodos, na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy. Jest to nowoczesny ośrodek rozciągający się wzdłuż głównej drogi publicznej prowadzącej z miasta Rodos do wsi i innych miejsc turystycznych na zachodnim wybrzeżu. Kremasti jest tak na prawdę małym miasteczkiem ale jedną z największych miejscowości na wyspie. Na stałe mieszka tam 3000 mieszkańców, których głównym zajęciem, oprócz turystyki jest uprawa warzyw i drzew owocowych. Miejsce to jest bardzo popularne i ma wielu odwiedzających, między innymi dzięki bliskości lotniska znajdującego się niecałe 3 km stąd, a częściowo ze względu na jego bliskość do Doliny Motyli.
Kremasti to piękne miasto, nowoczesny ośrodek turystyczny łączący tradycję greckiej wioski. Warto zobaczyć ruiny średniowiecznego zamku, którego historia sięga okresu, gdy rycerzy maltańskich, panujących na wyspie a także kościół Matki Boskiej Panaghia Kremasti, którego podwórze wysadzone jest pięknymi cyprysami. Sama budowla jet mieszanką różnych stylów a jej charakterystyczna kopuła wznosi się kilka metrów ponad dachem. Dodatkowo miasteczko posiada zabytkową bibliotekę z 1927r., która jest miejsce spotkań mężczyzn i gry w tryktraka.

Plaża w Kremasti rozciąga się na szerokości 10 km wzdłuż wybrzeża, które przyciąga wielu turystów z innych miejsc, aby cieszyć się słońcem na gorącym piasku.

Mieszkańcy świętują Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny w dni 15 sierpnia i Nowennę do Najświętszej Maryi Panny w dniu 23 sierpnia. Lokalne święta "panighyri", przyciąga wielu ludzi, zarówno mieszkańców i turystów.
Oprócz świąt religijnych, organizowane różne zajęcia kulturalne takie jak wystawa rękodzieła, która po raz pierwszy odbyła się w połowie 1970 roku. Przykłady rzemiosła i sztuki ludowej z tradycyjnej całej Grecji pokazywane są podczas wystawy, która trwa przez dwa tygodnie i odbywa się w tym samym okresie co "panighyri".

W wiosce znajduje się punkt medyczny oraz poczta. Najbliższy posterunek policji znajduje się w pobliżu miejscowości Paradisi.