Kretenia i Skala Kamiros

Kritinia jest wioską położoną w górzystych terenach i leży około 54 km na południowy zachód od miasta Rodos, 4-5 km od morza. Ze względu na jej umiejscowienie na wzgórzu,będąc tu można zaobserwować waniałe widoki na okoliczne wyspy. Mieszkańcy zajmują się głównie rolnictwem, głównie uprawą oliwek, winorośli i warzyw.

Skala Kamiros

Nieco w głębi lądu  znajdują się  szczątki małego portu Kamiros Skala powstałęo w roku  1100 p.n.e. będącego jednym z pierwszych znanych osad na wyspie zamieszkanej przez Dorów w 408 roku pne.  Uważa się, że wioska została zniszczona przez silne trzęsienie ziemi, a odkryto ją w 1859 roku, ale zostały archeologiczne uruchomiono dopiero w 1912. Miejsce lokalnie znane jest pod nazwą Pompeje Rodos (nieco n a wyrost).

Wciąż można przejść się tu ocalałymi ulicami miasteczka, zobaczyć pozostałości po kolumnach Akropolu lub stanąć wewnątrz fundamentów nieistniejących już domów. Zastanawiające i dotąd nieodkryte skąd łaźnie publiczne czerpały wodę w miejscu położonym tak wysoko. Warto odwiedzić Skala Kamiros, jeżeli nawet nie ze względów historycznych to na pewno znaleźć tu można niesamowite widoki do uwiecznienia na zdjęciach.

W pobliżu wsi, około 2 km na północny-zachód znajduje się stary średniowieczny zamek, który został zbudowany w 1500 przez Rycerzy Zakonu Maltańskiego, aby chronić zachodnie wybrzeże wyspy przed atakami wojsk osmańskich. Dawna nazwa miejscowości, Castelo, pochodzi właśnie od greckiej nazwy zamku. Rozpościera się stąd widok na okolicę a zachód słońca zapiera dech w piersiach.

Warto zwiedzić kościółek Aghios Ioannis (St. John), gdzie można zobaczyć ciekawe freski z 1500r. Warto również odwiedzić Muzeum Sztuki Ludowej  z ciekawymi eksponatami tradycyjnych przedmiotów, które w tym czasie były używane do codziennego użytku.

Słońcem i mrzem można cieszyć się na pobliskich plażach Skala Kamiros, około 4,5 km od Kretenia i Mantriko, około 12 kilometrów od Kretenia.

Najbliższy punkt medyczny znajduje się w wiosce Embonas, około 9 kilometrów na wschód.