Lindos

Lindos znajduje się około 48 kilometrów na południe od miasta Rodos i zaraz po stolicy jest drugą najczęściej odwiedzaną miejscowością na wyspie. Miasteczko leży u podnóża skały i łączy się z krystalicznie szmaragdową wodą, która miesza się ze złocistym piaskiem.

Niegdyś Lindos było zamieszkiwane przez 15 tys osób i należało do tzw doryckiej Heksapolis czyli związku najważniejszych miast trudniących się handlem. W VI w. rozrosło się tak potężnie, że wybijało nawet własną monetę i dysponowało dwoma portami. W późniejszym okresie jednak z powodu ataków pirackich straciło na swoim znaczeniu, ponieważ ze strachu przed najeźdźcami mieszkańcy złożyli nową osadę, ukrytą na wzgórzu, niewidoczną od strony morza.

Każdy turysta, który odwiedził to magiczne miejsce mówi o tym, że warto „zgubić się” wśród uliczek Lindos aby odkrywać piękno wąskich uliczek, sprzedawanego rękodzieła w postaci obrusów  serwet, urok tradycyjnych białych domków.

Co warto zobaczyć w Lindos?

Akropol– znajduje się na wzgórzu na wysokości 115m npm, gdzie prowadzi stroma ścieżka, którą można przebyć samemu lub wynająć transport na ośle. Zwiedzanie jest płatne. Ze względu na to, że budowla ta powstawała przez długie lata, po drodze napotkać można budynki z rożnych okresów. Podążając w górę zauważymy wykuty w skale starożytny statek z rzeźbą admirała Hagesandra, Dom Kapitana, nad którego oknami znajdują się herby Wielkich Mistrzów Zakonu Rycerzy Joannitów, arkady z czasów starożytnych, ołtarze ofiarne oraz kościół św. Jana z XIIIw. Po dotarciu na szczyt wzgórza naszym oczom ukarze się świątynia Ateny z czasów doryckich, która prawdopodobnie jest najstarszą budowlą na Akropolu. Warto zwiedzić to miejsce aby poznać zabytki i kulturę starożytnego Lindos oraz doświadczyć wspaniałego, zapierającego dech w piersiach widoku jaki towarzyszy nam przez całą drogę na szczyt.

Port św. Pawła– znajduje się w niesamowitej zatoce, która z każdej strony otoczona jest występkami skalnymi i znajduje się w niej jedynie wąska cieśnina pozwalająca przedostać się łodziom do środka. Jest to jedno z ulubionych miejsc turystów ze względu na unikalność tego typu naturalnej formacji skalnej a także obecność w tym miejscu plaży z leżakami i małym barem.

Amfiteatr-ruiny danego teatru z IV w pne znajdują się na południowej stronie wzgórza Akropolu, dawniej mogły pomieścić ponad 1,5 tysiąca widzów ale do dziś przetrwało jedynie kilka rzędów wykutych w skale siedzeń oraz część sceny.

Domy kapitańskie– w czasach gdy Lindos było potęgą handlową osiedlali się tu kupcy i właściciele statków, których domostwa o jasnych ścianach i solidnych bramach znajdują się na wschód od głównego placu. Nie można niestety zwiedzać ich wnętrza ale warto obejrzeć je wszystkie by wyobrazić sobie jak wyglądało tu życie setki lat temu.

Kościół Panagias (Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny)– warto zwiedzić to miejsce ze względu na znajdujące sie w środku urokliwe freski i rzeźbiony pozłacany ołtarz. Kościół powstał w XIVw. i został odrestaurowany przez Wielkiego Mistrza Zakonu Joannitów Pierre’a d’Aubussona.